CO JE EBOLA

Dátum: 10.10.2014 21:04
Vec: Krvácavé choroby


Čo to vlastne je choroba ebola, virus ebola?

Niekoľko prehľadných informácií, ktoré sa lekárom nestratia

Choroba ebola: je krvácavá (hemorrhagická) horúčka, pacient krváca zo všetkých telesných otvorov, čo je spôsobené tým, že vírus poškodí steny krvných ciev. Choroba svoje meno dostala podľa riečky Ebola, ktorá preteká dnešnou Demokratickou republikou Kongo v miestach, kde bola choroba prvýkrát popísaná v roku 1976. Odvtedy sa epidémia objavila viackrát, nikdy sa však nerozšírila tak ako teraz.

Vírus ebola: Pôvodca choroby, patrí medzi filoviry, podobne ako obdobne pôsobiaci vírus Marburg. Má päť známych kmeňov, z ktorých tri napádajú človeka a dvaja zvieratá (opice, ošípané).

Prenos choroby: Rezervoárom vírusu sú miestne živočíchy, najmä kalone, ale zrejme aj ďalšie. Od nich sa nakazia ľudia. Infekcie medzi ľuďmi sa potom ďalej šíri hlavne kontaktom s krvou a ďalšími telesnými tekutinami (močom, slinami, stolicou), ale aj dotykom s poranenou pokožkou chorého.

Inkubačná doba: Dva dni až tri týždne od nákazy, najčastejšie však 8 až 10 dní. Zdá sa, že v tomto čase ešte nakazený infekciu neprenáša.

Príznaky choroby: Spočiatku nejasné, u postihnutého sa najskôr objaví horúčka, slabosť, bolesť svalov a bolesť v krku, potom nasleduje zvracanie a hnačky. To sa však zhoduje s príznakmi iných v Afrike obvyklých chorôb (vrátane malárie či cholery). Až neskôr začína chorý krvácať (výnimočne sa však krvácanie vôbec neprejaví). Vírus poškodzuje vnútorné orgány, najmä pečeň, a chorý môže zomrieť v priebehu niekoľkých dní.

Mortalita: U minulých epidémií 50 až 90% nakazených, u súčasnej epidémie je niečo cez 60%.

Terapia: Tlmenie príznakov, rehydratácia, podanie plazmy alebo krvi od osôb, ktoré nákazy prežili. Indikovaný liek neexistuje. Vzhľadom na výnimočnosť situácie povolili zdravotnícke úrady podávať dva experimentálne lieky (ZMapp a TKM-Ebola), ktoré však zatiaľ vôbec neprešli klinickými testami, je ich nedostatok a vyžadujú zaobchádzanie v trópoch nie vždy dostupné (chladenie, infúzne podanie). Reálna účinnosť sa zatiaľ nedá určiť. O ďalších experimentálnych preparátoch sa uvažuje.

Prevencia: Neexistuje žiadna vakcína (jednu vyskúšala na zvieratách spoločnosť GlaxoSmithKline a zvažuje, že ju uvoľní aj bez obvyklých klinických testov). Základom prevencie je prísne dodržiavanie hygienických pravidiel - v infikovanej oblasti si nepodávať ruky, nepoužívať spoločný uterák vo verejnej umyvárni, dodať čo najlepšie ochranné prostriedky zdravotníkom ...

Rozšírenie vírusu do Európy: Je možné, ale skôr v izolovaných prípadoch ľudí, ktorí infikovaní pricestujú z rovníkovej Afriky. Podľa dostupných informácií vírus potrebuje k šíreniu tropické teploty.

Tento článok je z Slovenský hematolologický portál
http://www.hematology.sk

URL tohoto článku je:
http://www.hematology.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=719