Nový liek proti rakovine

Dátum: 29.03.2008 04:11
Vec: Pacienti - lymfóm


Už v najbližších mesiacoch by sa mal v Česku začať testovať nový liek proti rakovine.
Preparát, ktorý by mal liečiť predovšetkým zhubné ochorenie lymfatických uzlín, budú po prvýkrát skúšať na ľuďoch. Výskumu sa podrobia českí pacienti. Testy by však mohli byť prístupné aj pre slovenských pacientov. Zaplatiť si ich však budú musieť sami.

Zázračný liek
Preparát s pracovným názvom GS 9212 vyvinuli českí vedci z pražského Ústavu organickej chémie a biochémie spolu s americkou spoločnosťou Gilead Science. Liek by mal pôsobiť na nádory v bruchu, hrudníku, slezine a týmuse. Doterajšie výskumy, ktoré americkí špecialisti robili na zvieratách, mali veľmi dobré výsledky. Jediná injekcia aplikovaná psom zbavila zviera nádoru na krku alebo v bruchu do šiestich dní. Podobné výsledky predpokladajú lekári aj u ľudí.
Výnimočnosť preparátu je aj v tom, že ničí len napadnuté bunky. V porovnaní s chemoterapiou neničí celý organizmus a imunitu človeka, ale len nádor. Prečo to tak je, vedci zatiaľ nevedia.
Súčasná liečba rakoviny lymfatických uzlín je v Českej republike a aj na Slovensku do veľkej miery úspešná. Problém je však v tom, že sa nádory môžu objaviť po rokoch znovu. Práve od tohto by pri novom lieku mali byť pacienti uchránení.

Preparát by mali skúšať vo viacerých českých nemocniciach. Okrem Prahy to bude aj Olomouc, Brno, Hradec Králové a pravdepodobne aj Plzeň.

celý článok

Tento článok je z Slovenský hematolologický portál
http://www.hematology.sk

URL tohoto článku je:
http://www.hematology.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=212